Biblioteka
MATERIAŁ OD 27.10.20
28,04
Dla dzieci 7 - 13 lat, bestsellery:
Te książki najchętniej były kupowane na przełomie kwietnia i maja na portalu taniaksiazka.pl.
Każdy znajdzie coś dla siebie.
27.04.
Seria książek 'Puk, puk"
Seria książek na temat historii, ale zupełnie w inny sposób przedstawionej. Poznaj historię z innej strony :)
"Rodzina Bielskich mieszka w stuletniej kamienicy. Pewnego dnia w futrynę prowadzącą do spiżarni wstawiają zabytkowe drzwi kupione na targu staroci. Jak się okazuje, drzwi te działają jak wehikuł czasu i od tego momentu zaczynają się dziać niestworzone rzeczy!"
21.04
"Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
(Międzynarodowy Dzień Książki, Światowy Dzień Książki) –
doroczne święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa,
edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.
Dzień ten po raz pierwszy obchodzono w 1995 roku".
Zachęcam do przeczytania genezy tego święta, którą znajdziecie w poniższym linku:
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich – Wikipedia, wolna encyklopedia
20.04.
"Książki popularnonaukowe dla dzieci to kategoria,
w której książki, oprócz znakomitej zabawy,
dostarczają również dodatkowych wartości.
Młody człowiek uczy się miłości do książek
oraz nowej wiedzy oraz umiejętności".
1. "Poczucie własnej wartości i unikalności jest czymś bardzo istotnym dla każdego człowieka. Mimo to nie wszyscy zdają sobie sprawę z własnej wyjątkowości. Dlatego najlepiej już od najmłodszych lat przekazywać tę cenną wiedzę dzieciom i dobrze przy tym sprawdzi się książka "Jesteś ważny, Pinku! Książka o poczuciu własnej wartości dla dzieci i dla rodziców trochę też"
2. "Wiosną świat budzi się do życia. Na drzewach pojawiają się liście, na gałązkach pierwsze pąki i pierwsze kwiaty. Trawa nabiera pięknego zielonego koloru. A gdyby tak móc obserwować to wszystko nie wychodząc z domu? Z książką "To pestka! Czyli ogrodnictwo dla dzieci" to możliwe!"
3. "Planetarium" to niezwykle efektowny, ogromny album, który poprowadzi nas w odległą wycieczkę w kosmos i zapozna z jego największymi tajemnicami!
4. "Wybierz nowe wydanie bestsellerowego atlasu, który zdobył popularność na całym świecie. W “Mapy. Obrazkowa podróż po lądach morzach i kulturach świata. Edycja fioletowa” znajdziesz mapy 66 krajów, czyli o 24 więcej niż w niebieskiej edycji i 8 więcej, niż w pomarańczowej."
5. "Gdy raz wybierzecie się na wycieczkę w Tatry, obiecuję, że będziecie chcieli tam wrócić! – zapewnia Paweł Skawiński i wie co mówi, bo sam spędził w tych górach niemal całe swoje dorosłe życie. A wszystko zaczęło się niewinnie, od wycieczki z rodzicami, z nocowaniem w schroniskach i burzą podczas wspinaczki. To dopiero przygoda".
14.04
"Dziennik cwaniaczka" to seria książek dla dzieci i młodzieży
wydawanych od 2007 roku. Ich autorem jest Amerykanin Jeff Kinney.
Książki opowiadają o życiu nastoletniego Grega,
który opisuje swoje perypetie i zmagania ze szkolną rzeczywistością
w prowadzonym przez siebie dzienniku.
Zdarzenia inspirowane są osobistymi przeżyciami twórcy".
13.04
COŚ DLA MIŁOŚNIKÓW PRZYRODY.
PIĘKNE ILUSTRACJE, ŻYWE KOLORY, CIEKAWE INFORMACJE,
WYDANE NA GRUBYM PAPIERZE!
Wraz z otwarciem książki otwiera się cudowny świat natury!
24.03
CYKL KSIĄŻEK
Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai
"Biuro detektywistyczne Lassego i Mai" to seria książek o dwójce młodych przyjaciół rozwiązujących detektywistyczne zagadki. Znajdziesz tu wszystkie pozycje z cyklu, w tym m. in. "Tajemnica diamentów", "Tajemnica cyrku" czy "Tajemnica zamku".
Lasse i Maja to najlepsi przyjaciele, którzy chodzą do jednej klasy. Wydają się być zwyczajnymi dziećmi, nieposiadającymi żadnych nadzwyczajnych zdolności. To jednak pozory - dzięki swojej ciekawości, inteligencji, wyobraźni i pozytywnemu nastawieniu potrafią rozwiązywać prawdziwe kryminalne zagadki.
Swoje biuro detektywistyczne prowadzą w niewielkim szwedzkim miasteczku Valleby. Chociaż biuro mieści się w piwnicy domu Mai, jest dobrze wyposażone. Znajduje się w nim wiele sprzętów pomocnych w pracy detektywa: lupa, aparat fotograficzny, sztuczne nosy, komputer i wiele innych.
Miasteczko, choć niewielkie, kryje w sobie wiele niezwykłych zagadek, które tylko czekają na rozwiązanie"
23.03
Przedstawiam serię książek ENOLA HOLMES
“Enola Holmes” to świetna seria książek dla wszystkich, którzy pokochali słynnego detektywa Holmesa. Tym razem zobaczą go w żeńskiej odsłonie!
Sherlock Holmes zapisał się w historii literatury jako detektyw doskonały - sprytny, błyskotliwy i skupiony na swojej pracy. Jaka jest jego siostra? Czy z równą przebiegłością rozwiązuje zagadki kryminalne? O tym dowiemy się, sięgając po kolejne pozycje z serii “Enola Holmes”.
Enola ma 14 lat i uwielbia rozwiązywać zagadki i niewyjaśnione sprawy, podobnie jak jej starszy brat. Niestety wszystko komplikuje się w dniu, kiedy znika jej matka. Enola chce za wszelką cenę ją odnaleźć. Sherlock i Mycroft natomiast postanawiają, iż dziewczyna pozostanie na pensji z internatem. Oczywiście Enoli udaje się uciec i dostać do Londynu, gdzie zaczyna poszukiwania. Na dodatek zostaje wplątana w porwanie młodego markiza! Czy samodzielnie będzie w stanie rozwikłać tę zagadkę? A może to początek jej kariery detektywa? Seria książek “Enola Holmes” wciągnie nie tylko młodzież, ale i każdego czytelnika, który chciałby poznać kolejnego uzdolnionego detektywa z rodziny Holmesów!"
17.03
Poznajcie MOPSIAKA
"Poznaj zwariowane przygody Mopsiaka i jego przyjaciół!
Zabawne i urocze opowiadania dla najmłodszych dzieci autorstwa Pameli Butchart („Szkolne szaleństwa”, „Szkoła trzęsiportków”) z wyjątkowymi ilustracjami Gemmy Correll. Seria idealna do pierwszego samodzielnego czytania. Duża dawka śmiechu gwarantowana!"
16.03
Testujemy planszówki:
1.
"W Dobble można grać na klika sposobów. W zasadach można znaleźć pięć mini-gier. Najpopularniejszą jest wersja, w której wszystkie karty rozdaje się graczom, a jedną z kart kładzie na środku stołu. Na dany sygnał gracze patrzą na pierwszą kartę z góry, którą trzymają w ręku i szukają wspólnego symbolu z kartą, która leży na stole. Symbol nazywają głośno i szybko kładą swoją kartę na stole, przykrywając starą kartę. Teraz każdy z graczy musi znaleźć wspólny symbol z nową kartą! Wygrywa ten, kto pierwszy pozbędzie się kart".
2.
"
Grzybobranie w Zielonym Gaju to popularna gra dla całej rodziny. Wybierzcie się na spacer po Zielonym Gaju i weźcie udział w leśnej przygodzie. Przemierzcie krętą trasę, góry i pagórki w poszukiwaniu pysznych, jadanych grzybków. Weźcie ze sobą koszyczek i wypełnijcie go po brzegi. Wygra ten kto zbierze ich najwięcej, ale pamiętaj! Liczą się tylko te jadalne. W zależności od wybranego wariantu, gra umożliwia zabawę zarówno młodszym jak i nieco starszym dzieciom".
3.
"Celem gry jest jak najszybsze pozbycie się swoich krzeseł. Podzielcie się równo między graczy. Gra polega na układaniu, każdy po sobie krzeseł tak, aby inne krzesła nie spadły. Tylko jedno krzesło może stać na blacie, pozostałe układamy na nim. Jeśli krzesła spadną podczas ruchu danego gracza, musi on zebrać wszystkie krzesła, które spadły i wchodzą one do jego puli. Nastepny ruch należy do gracza po lewej stronie. Wygrywa osoba, która jako pierwsza pozbędzie się wszystkich krzeseł".
4.
"Razem z Detektywem Łodygą odkryj niesamowite Królestwa: Burz, Wulkanów i Tęczy.
- To klasyczna gra planszowa i quiz edukacyjny. Dzięki nim dziecko pozna fakty i ciekawostki o wulkanach, trzęsieniach ziemi, burzach, tęczach i deszczach, a także zdobędzie wiedzę o otaczającej je przyrodzie.
Zestaw Detektyw Łodyga Tajemnicze zjawiska to:
- fakty i ciekawostki ze świata przyrody,
- zadania, które rozwiną wiedzę i spostrzegawczość,
- gra planszowa i quiz edukacyjny Trzy Królestwa dla całej rodziny,
- nauka poprzez zabawę!".
9/10.03
Udział uczniów w zajęciach z robotyki. Zajęcia praktyczne z wykorzystaniem robotów : MIP i ROBOSAPIEN
MIP:
"Robot wyposażony jest w wiele unikalnych funkcji i trybów zabawy. Podstawowe z nich to opcja sterowania ruchami robota przy pomocy gestów, możliwość włączenia funkcji śledzenia – robot będzie podążał za wybranym obiektem, tryb tańca, sztuczek czy wędrówki, w którym robot porusza się autonomicznie, samodzielnie omijając napotkane na swojej drodze przeszkody."
ROBOSAPIEN:
"Robot potrafi chodzić, biegać, obracać się w jednym z dwóch trybów prędkości oraz poruszać ramionami. Ramiona zakończone są chwytakami, dzięki którym robot może wykonywać różne gesty. Sześćdziesiąt siedem zaprogramowanych gestów sprawia, że RoboSapien X może chwytać, rzucać, podnosić, tańczyć, kopać, ćwiczyć Kung Fu, a nawet rapować, co w oczywisty sposób przekłada się na wiele atrakcyjnych opcji zabawy."
2./3.03
Poznajcie niezwykłego słonia - ELMERA!
"Klasyka literatury dziecięcej, światowy bestseller przetłumaczony na ponad 30 języków.
Elmer, słonik w kratkę zabawiający całą dżunglę, ma kłopot: być innym w stadzie to przywilej czy utrapienie?
Seria książek o Elmerze, przeznaczona dla najmłodszych dzieci, sprawiła, że twórczość Davida McKee dotarła do ponad 30 krajów, Elmer powstał w 1989 roku i od tej pory jego perypetie ciągle się mnożą, a rodzina rozrasta".Zapraszamy do naszej biblioteki! Niektóre tytuły posiadamy w naszym księgozbiorze :)
17.02
Kontynuujemy przegląd ciekawych książek dla dzieci i młodzieży :)
"Magiczne drzewo to polska seria powieści dla dzieci i młodzieży autorstwa Andrzeja Maleszki o fantastycznych przygodach Kuki, Gabi i Filipa. Książki dla dzieci rzadko kiedy bywają bardziej fascynujące!
To błyskotliwie połączenie świata rzeczywistego i fantastycznego
zaowocowało niepowtarzalnym cyklem opowiadań, które zdobyły wielkie uznanie na całym świecie.
Pierwszy tom rozpoczyna się w momencie, gdy wskutek ogromnej burzy upada sędziwy dąb o nadprzyrodzonych mocach. Dąb trafia do tartaku, a jego cząstki rzemieślnicy zamieniają różne przedmioty, które przejmują czarodziejską siłę. Każdy z drewnianych drobiazgów trafia do innego zakątku świata".
W kolejnych częściach serii dzieci wyruszają w podróż śladem zaczarowanych przedmiotów wykonanych z niezwykłego drzewa, przeżywając mnóstwo fantastycznych przygód. Odnajdują magiczny most, walczą z przypadkowo wyczarowanym olbrzymem i toczą pojedynek z groźnym klonem Kukiego. Przyjdzie im także zmierzyć się z trudną grą oraz pokonać morskie stworzenia (“Cień Smoka”). W trakcie swojej podróży, dzieci spotykają niezwykłe postacie i pojazdy obdarzone magiczną mocą, na przykład zwierzomaszyny, zaczarowane zwierzęta, niezwykle szybkiego Drakulę, gigantów (“Świat ogromnych”), a także złe i dobre roboty (“Czas robotów”).
16.02.
Hania to bohaterka, którą pokochają zarówno dziewczynki, jak i chłopcy.
"Zachowuje się nietypowo, bywa złośliwa, często dokucza młodszemu bratu, zdarza jej się oszukiwać albo zazdrościć innym dzieciom. Jednak w gruncie rzeczy ma wielkie serce, a jej przygody niejednokrotnie posłużą jako przestroga dla tych, którzy zachowują się podobnie.
Książki o Hani napisane są stosunkowo prostym językiem, odpowiednim dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Duże litery sprawią, że początkujący czytający bez problemów poradzi sobie z tekstem. Dodatkowo lekturę uprzyjemnią zabawne ilustracje autorstwa Petera Reynoldsa. Historyjki o Hani przeznaczone są dla dzieci w wieku 5-10 lat."
POLECAM
9./10.02
"Tomek Łebski” to bestsellerowa seria książek dla dzieci z ciekawymi, czarno-białymi ilustracjami, opowiadająca o przygodach niesfornego chłopca, Tomka Łebskiego!
Tomek Łebski to z pewnością nie jest grzeczny i ułożony chłopiec. Chodzenie do szkoły, lekcje, nauka? A kto by się tym przejmował! Ciekawa i zabawna seria “Tomek Łebski” przeznaczona jest dla młodych Czytelników.
Tomek ma jedenaście lat i chodzi do piątej klasy szkoły podstawowej. Uwielbia rysować, dlatego też bardzo trudno jest mu skupić się na lekcjach. Wyobraźnia już nie raz go “poniosła”, nie dla niego nudne zadania z matematyki! Nie lubi oddawać prac domowych i najchętniej w ogóle zrezygnowałby z nauki.Seria “Tomek Łebski” odniosła wielki sukces i zaliczana jest do najlepszych książek przeznaczonych dla dzieci. Bohater odznacza się niezłą pomysłowością, uwielbia przygody i ma jeszcze niejeden pomysł na to, aby wymigać się od nauki i odrabiania prac domowych."
Seria ma kilkanaście tomów i na pewno znajdziecie coś dla siebie :)
2./3.02.
Oto prezentacja książek dla nieco starszych dzieci. Kryminał połączony z magią :) Zagadka i tajemnica :)
1. "Dom na wzgórzu:"
"Hedy i Spencer przyjeżdżają do niezwykłego, nawiedzonego i trochę strasznego domu na wzgórzu swojego ukochanego dziadka. Nagle zaczynają odbierać tajemnicze wiadomości, które pojawiają się na ramach obrazów! Rodzeństwo otrzymuje je również od niezwykłych eksponatów, które dziadek zgromadził w domu oraz od… duchów zamieszkujących ten nawiedzony dom. To będzie naprawdę upiorna przygoda!"
2. "Tajemnica Rydlińskiego lasu"
"Po śmierci mamy Poppy zamieszkuje ze swoją babcią w Suds. W domu babci panują dziwne zasady: pranie można robić tylko przed 6:00, cukier jest trzymany pod kluczem, okna powinny być szczelnie zamknięte na noc, zasłony zaciągnięte i nigdy przenigdy nie można… wycierać kurzu z parapetów… Zresztą całe miasteczko jest dziwne. Mówi się, że od jakiegoś czasu dzieci znikają stamtąd bez śladu…"
3. "Niezwykle kłopotliwe przygody Bronte Mettlestone"
"Rodzice Bronte Mettleston zostawili ją na wychowanie jednej z dziesięciu ciotek, a sami wyruszyli w podróż poszukując przygód. Dziewczynka miała bardzo miłe dzieciństwo wypełnione popołudniowymi herbatkami, podwieczorkami czy lekcjami jazdy konnej – żadnych przygód! Ale to bardzo szybko się zmieniło... Okazało się, że rodzice zostawili magiczny testament pełen wyjątkowo dziwnych, ale bardzo precyzyjnych instrukcji, które Bronte musi wypełnić co do joty. W przeciwnym wypadku jej rodzinne miasto legnie w gruzach…"
4. "Rodzina ze 141 ulicy "
"Rodzina Vanderbeekerów od zawsze mieszkała w kamienicy przy 141 Ulicy. Ta kamienica
to praktycznie kolejny członek ich rodziny. Kiedy więc ich zgryźliwy gospodarz
postanawia nie przedłużać dzierżawy, pięcioro rodzeństwa ma jedenaście dni, aby
przekonać przerażającego dozorcę, jacy są wspaniali i pozostać w ukochanym domu.
Wszystkie chwyty dozwolone, jeśli chodzi o zatrzymanie domu."5. "Gdy wybije północ"
"Wiktoriański Londyn. Rodzice Emily zaginęli w Północnej Godzinie – w tajemniczym świecie magii i potworów wymyślonym przez dzieci i zatrzymanym w czasie. Emily uzbrojona jedynie w drugie śniadanie i skłonność do gadulstwa wyrusza do Północnej Godziny w towarzystwie jeża Hoggina. Tropiona przez krwiożercze bestie, szuka swoich bliskich w mieście Nocnego Ludu. Ale żeby ich uratować, musi najpierw odkryć zaskakującą prawdę.
Jaki rodzinny sekret wiąże ją z Północną Godziną i czy Emily zdoła uratować oba światy, zanim skończą się jej kanapki?"6. "Miasteczko Perfect"
"
Witaj w Miasteczku Perfekt!
Tutaj każdy jest schludny, porządny i perfekcyjnie grzeczny przez cały rok. Tutaj każdy musi nosić okulary, żeby nie oślepnąć… To dlatego Violet nie miała najmniejszej ochoty przeprowadzać się do Perfect. Dziewczynka jednak szybko odkrywa, że w mieście dzieje się coś dziwnego… W nocy słyszy dziwne dźwięki, jej mama zachowuje się inaczej niż zwykle, a w dodatku tata gdzieś przepadł. Gdy Violet spotyka Boya, uświadamia sobie, że nie tylko jej tata został porwany… oraz że tajemniczy Obserwatorzy strzegą pewnego perfekcyjnie przerażającego sekretu!"
7. "Rezerwat wymarłych stworzeń "
"11-letni George zatrudnia się jako pomoc w ukrytym w lesie gospodarstwie. Okazuje się, że nie jest to zwykły dom i nie mieszkają tam zwykłe zwierzęta.Właścicielka gospodarstwa opiekuje się ostatnimi przedstawicielami różnych niecodziennych gatunków zwierząt, o których sądzono, że dawno temu wymarły (dodo, dinozaury, mamuty) lub istniały tylko w legendach (bazyliszki, jednorożce, smoki).
Jedno ze stworzeń uciekło z gospodarstwa i sieje zamęt w okolicy.George musi znaleźć bazyliszka, zanim ktokolwiek się o nim dowie i – co ważniejsze – zanim dopadnie go Diamond Pye – okrutna taksydermistka, która chce włączyć go do swojej kolekcji wypchanych zwierząt."
27.01.
Bestsellery Empiku !
Chciałabym zaprezentować książki dla dzieci,
które są bardzo lubiane przez czytelników.
Niewątpliwie najmłodsi pokochali przygody Pucia .
To także zestawy ćwiczeń logopoedycznych.
"Pucio na wakacjach"
"Pucio mówi pierwsze słowa"
"Pucio uczy się mówić".
"Pucio umie opowiadać"
Warto sięgnąć po tę serię książek!
26.01.
Pozostajemy w tematyce teatralnej.
Chciałabym Wam zaprezentować stronę:
Jest to strona, na której
możemy znaleźć ciekawe materiały dla nauczycieli,
uczniów ,ale także dla rodziców.
Tematyka podzielona jest również według wieku.
Zatem każdy znajdzie coś dla siebie.
Warte polecenia są filmy, warsztaty.
Poznamy teatr nie tylko jako scenę,
ale jako proces, który prowadzi do rezulatu scenicznego.
Polecam!!!
20.01.
Kina i teatry nadal są zamknięte,
ale możemy mieć kontakt ze sztuką w swoim domu.
Proponuję obejrzeć spektakle teatralne,
które znajdują się na stronie:
Możemy obejrzeć znane utwory:
"Kopciuszek", "Król Maciuś Pierwszy"
oraz takie tytuły jak: "Dziki", "Indianie" .
Naprawdę są godne polecenia!
19.01.
Witajcie po feriach :)
Już niedługo Dzień Babci i Dziadka.
Posłuchajcie bajki muzycznej:
Bajka Muzyczna: O Tadku-Niejadku, Babci i Dziadku - YouTube
22.12
WESOŁYCH ŚWIĄT!!!
Już za 2 dni święta :)
Jeśli nie możecie się już doczekać,
koniecznie zajrzyjcie na stronę:
TRASA ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA!
(link poniżej)
Pięknie kolorowa, w barwach zimy i świąt!
A tam możemy wykonać selfie św. Mikołajowi,
wrzucić Mu prezenty do worka,
a także rzucać się śnieżkami!!!
I wiele, wiele innych....bardzo FAJNA APLIKACJA !!
https://santatracker.google.com/intl/pl/
16.12
Dziś propozycje do posłuchania i oglądania:
1. "Basia i Boże Narodzenie" - jeśli nie uda Wam się zdobyć książki, można kliknąć w link:
Basia i Boże Narodzenie - YouTube
2. Polecam z całego serca następny film: "Cicha noc. Opowieść o Bożym Narodzeniu" - piękny , magiczny i pełen wzruszeń:
Cicha Noc: Opowieść o Bożym Narodzeniu - bajka dla dzieci po polsku - YouTube
3. Słuchowisko muzyczne :) o znanym skąpcu Scrooge'u . To klasyka literatury, ale treść wciąż aktualna!:
Opowieść Wigilijna - Charles Dickens - słuchowisko muzyczne - YouTube
15.12.
Książki o Bożym Narodzeniu :)
Nasi bohaterowie przygotowują się do świąt.
Czasami napotykają pewne problemy ;)
1. "Boże Narodzenie w Bullerbyn"
Zbliża się Boże Narodzenie. W Bullerbyn dzieci z zapałem pomagają w przygotowaniach.
Wystawiają ptakom snopki owsa, pieką pierniczki i jadą do lasu ściąć cztery choinki – jedną dla zagrody Północnej, jedną dla Środkowej, jedną dla Południowej, i jedną dla dziadziusia.
W powietrzu unosi się zapach pierników, laku do lakowania prezentów i wszystko jest tak piękne i świąteczne, że aż brzuch może od tego rozboleć. I wreszcie nadchodzi Wigilia...
2. "Basia i Boże Narodzenie"
Mama Basi złamała rękę i nie może wziąć udziału w przygotowaniach do Bożego Narodzenia. Dekoracje, posiłki i pakowanie prezentów spadło więc na pozostałych członków rodziny. Dzieci przygotowują też przedstawienie-niespodziankę na wigilijny wieczór… Te święta będą inne niż wszystkie.
3. "Pan Brum obchodzi Boże Narodzenie"
Co Pan Brumm porabia w Boże Narodzenie? Oczywiście świętuje! Ale do świętowania potrzebna jest choinka, dlatego Pan Brumm wraz z przyjaciółmi, Kaszalotem i Borsukiem, wyrusza do lasu po wymarzone drzewko. BRRRRRRR, jak zimno! Ale choinka będzie najpiękniejsza na świecie!
4. "Ekspres Polarny "
W wigilijny wieczór chłopiec czeka na Świętego Mikołaja, jednak zamiast zaprzęgu i reniferów pod dom bohatera podjeżdża zaczarowany pociąg. Ekspres Polarny zabiera dzieci w niesamowitą podróż w kierunku Bieguna Północnego. Tam przekonują się, że Święty Mikołaj naprawdę istnieje, chociaż nie wszyscy słyszą dźwięk dzwoneczków z jego sań.
9.12
Święta to śpiewanie kolęd.
Znamy je dobrze, ale czy bardzo dobrze?? ;)
Często śpiewamy pierwsze zwrotki, nie wiedząc lub nie pamiętając, że są kolejne.
Zabawmy się w uzupełnienie treści ;)
Jestem ciekawa komu się uda :)
Przybieżeli do Betlejem
Przybieżeli do Betlejem ....................,
Grając skocznie .................... na lirze.
Chwała na wysokości,
Chwała na wysokości,
A .................... na ziemi.Oddawali swe ...................... w pokorze
Tobie ................... ochotnego, o Boże!
Chwała na wysokości...Anioł Pański sam ogłosił te ................,
Których oni nie słyszeli jak żywi.
Chwała na wysokości...Dziwili się na powietrzu .....................
i ........................., co to będzie za Dziecię?
Chwała na wysokości ...Poznali go ................... być prawym,
Narodzonym dzisiaj ................. łaskawym
Chwała na wysokości ..Wśród nocnej ciszy
Wśród nocnej ciszy .............. się rozchodzi
Wstańcie, ................, Bóg się wam rodzi!
Czym prędzej się .......................
Do Betlejem pospieszajcie
Przywitać .................
Czym prędzej się wybierajcie
Do .................. pospieszajcie
Przywitać PanaPoszli, znaleźli ................ w żłobie
Z wszystkimi znaki danymi sobie
Jako ................. cześć Mu dali
A witając zawołali
Z wielkiej ....................
Jako Bogu cześć Mu dali
A witając zawołali
Z ..................radościAch, witaj ............... z dawna żądany
Cztery tysiące lat wyglądany
Na .............. króle, prorocy
Czekali, a Tyś tej nocy
Nam się objawił
Na Ciebie ................, prorocy
Czekali, a Tyś tej nocy
Nam się ................I my czekamy na Ciebie, Pana (hej)
A skoro ..................... na głos kapłana
Padniemy ......................przed Tobą
...................., żeś jest pod osłoną
Chleba i ..................
Padniemy na twarz przed Tobą
Wierząc, żeś jest pod ......................
Chleba i wina (hej)
Chleba i wina
8.12.
Pozostajemy w tematyce świątecznej ;)
Jak napisać list do św. Mikołaja?
Oto kilka porad:
1. Pamiętajcie, że nie ma się co rozpisywać, bo Mikołaj ma dużo listów do przeczytania. Lepiej konkretnie i rzeczowo przedstawić swoje prośby i zapewnić, że na prezenty się zasługuje.
2. Pamiętajcie też o ozdobieniu listu do Mikołaja jakimś rysunkiem lub wyklejanką – św. Mikołaj na pewno się ucieszy.
3. Postarajcie się wybrać coś, co naprawdę przyniesie Wam radość.
4. Kiedy list do Mikołaja już będzie gotowy, warto udekorować nieco kopertę.
Można też skorzystać ze wzoru poniżej:
2.12
Od wczoraj ogarnęła nas magia świąt
Zaproponowałam Wam wykonanie kalendarza adwentowego, ale można ułatwić sobie sprawę i sięgnąć po.......książkę, która spełnia rolę kalendarza adwentowego
Może też być ciekawym pomysłem na prezent
Oto kilka propozycji:
1.
"Jak Winston uratował Święta", Alex T. Smith
To magiczna, świąteczna historia podzielona na 24 i pół rozdziału, tak aby rozpocząć czytanie 1 grudnia i zakończyć w Dzień Bożego Narodzenia.
Podążaj za Winstonem – małą myszką, która wyrusza w niezwykłą podróż! Jej celem jest dostarczenie na czas listu Olivera do Świętego Mikołaja.
2. "Elf do zadań specjalnych. 24 opowiadania", Katarzyna Wierzbicka
W wiosce Świętego Mikołaja trwają już przygotowania. Odbieranie listów, produkcja zabawek, pakowanie, przygotowanie sań i… sprawdzanie poziomu grzeczności dzieci. Pracowite elfy uwijają się, by zdążyć ze wszystkim i by tegoroczne święta były naprawdę idealne. Jednak pewnej grudniowej nocy w wiosce Mikołaja zjawiają się niespodziewani goście i wygląda na to, że w tym roku Boże Narodzenie może okazać się wielką katastrofą.
3. "Jak ratowaliśmy Wigilię", Ellen Karlsson
Pełna świątecznych tradycji opowieść w 25 rozdziałach do czytania w każdy grudniowy wieczór aż do Bożego Narodzenia! Plus epilog w rozdziale styczniowym. Tim i jego koleżanka Esme muszą stanąć na głowie, by uratować Wigilię.
4. "WIERZCIE W MIKOŁAJA", LOTTA OLSON
Tuż przed świętami w domu Tiny dochodzi do serii tajemniczych wydarzeń. Oto historia z dreszczykiem w 24 rozdziałach.
Świetnie budowane przez Lottę Olsson napięcie i wyjątkowe ilustracje Benjamina Chauda sprawiają, że książkę czyta się z wypiekami na twarzy.
5. "Grudniowy gość", Siri Spont
Kiedy do mieszkania Marty, jej rodziców i młodszego brata wprowadza się Yusuf, Marta nie jest zachwycona. W dodatku sytuacja staje się z dnia na dzień coraz bardziej nieznośna. Nie dość, że Marta musiała odstąpić małomównemu kuzynowi swój pokój, to za chwilę może też przez niego stracić przyjaciółki. Wszystko się zmienia, gdy Yusuf zabiera Martę do pobliskiego lasu i wyjawia jej pewną tajemnicę…
Książka autorstwa Siri Spont nie tylko przedstawia pasjonującą historię dla całej rodziny, ale również zawiera w sobie przepiękne ilustracje wykonane przez Alexandra Janssona oraz napisana jest wyraźną czcionką. Polecamy szczególnie do czytania zimowym wieczorem pod kocykiem i z kubkiem gorącej czekolady w ręku!
1.12.
Zaczynamy grudzień
Kto z Was już czuje nadchodzące święta????
Dziś podsyłam Wam propozycje na kalendarze adwentowe :)
Co można przygotować? Oto kilka pomysłów:
Propozycje drobnych prezentów:
- naklejki
- tatuaże
- spinki, gumki do włosów
- mamby
- cukierki
- domowe pierniczki
- żelki
- lizak
- gwizdek
- kulki
- małe figurki
- kredki
- ciastolina
- ozdoby na szybę
- balony
- elementy szopki bożonarodzeniowej
- książeczka o tematyce świątecznej
Propozycje zadań :
- wspólne upieczenie pierniczków
- przygotowanie gorącej czekolady
- wyjście na sanki (trzeba pamiętać, gdzie włożymy to zadanie, żeby w razie czego podmienić ;))
- przygotowanie kartek świątecznych dla rodziny
- napisanie listu do św. Mikołaja
- wyprawa po choinkę
- ubranie choinki
- wspólne obejrzenie bajki świątecznej
- przygotowanie łańcucha na choinkę
- udekorowanie bombki na choinkę
- bitwa na śnieżki - jeśli pogoda będzie nam sprzyjała ;)
- rodzinne zdjęcia z choinką w tle
- podziwianie światełek
- wspólne śpiewanie kolęd
A JAK JE WYKONAĆ? Zainspirujcie się, klikając w poniższy link :)
6 pomysłów na kalendarz adwentowy i 24 pomysły na przedświąteczne aktywności (dziecisawazne.pl)
25.11
Zachęcam Was do odwiedzenia największej biblioteki cyfrowej w Polsce POLONA.
Znajdziecie tu nieodpłatny, szeroki dostęp do obiektów cyfrowych wysokiej jakości
(książek, czasopism, rękopisów, starodruków, map, rysunków, grafik,
fotografii, pocztówek, nut i druków ulotnych) .
Wśród obiektów cyfrowych możecie znaleźć pierwsze wydanie
"O krasnoludkach i sierotce Marysi" Marii Konopnickiej.
Szczególnie proponuję poszukać materiałów
dotyczacych Waszych lektur, na pewno znajdziecie
24.11.
20 listopada obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Praw Dziecka.
Data ta upamiętnia podpisanie najważniejszego dokumentu gwarantującego prawa wszystkim dzieciom
– Konwencji o prawach dziecka.
Przedstawiam ciekawą prezentację na temat Praw Dziecka:
18.11
I:
Przypominam o trwającym konkursie organizowanym przez SP w Białochowie - "Moja ulubiona postać z książki".
Więcej informacji oraz regulamin znajdziecie na stronie szkoły, w zakładce Biblioteka lub w poniższym linku:
http://www.spbialochowo.szkolnastrona.pl/art,10...
II:
8 października minęło 110 lat od śmierci wielkiej polskiej pisarki,
autorki słynnej „Roty”,
ale i twórczyni literatury dziecięcej - Marii Konopnickiej.
Udostępniam Wam dziś link Audycji Kulturalnych,
którch gościem był Paweł Bukowski
– dyrektor Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu.
Podczas rozmowy zostaną przybliżone nieznane powszechnie fakty z życia autorki,
która poza własną twórczością,
zajmowała się również tłumaczeniami i krytyką literacką.
Zapraszam do odsłuchania:
https://audycjekulturalne.pl/konopnicka-mniej-oczywista/
17.11
Jakie błędy językowe popełniamy najczęściej?
Sprawdź, które TY popełniasz
Rozwiąż quiz i wszystko będzie jasne
https://kobieta.onet.pl/wiadomosci/bledy-jezykowe-sprawdz-czy-ktores-z-nich-popelniasz/c9ept2x
10.11
"Biblioteki - dawniej były tylko miejscem gromadzenia zwojów,
z czasem stały się skarbcem
chroniącym bezcenne woluminy,
dzisiaj aspirują do miana otwartych,
nowoczesnych centrów kultury".
Magazyn CULTURE wybrał najpiękniejsze i najbardziej niezwykłe biblioteki w Polsce!
Chcecie wiedzieć jakie? Zajrzyjcie na poniższą stronę:
https://culture.pl/pl/artykul/10-niezwyklych-bibliotek-w-polsce
28.10.
DO POSŁUCHANIA LEGENDY I BAŚNIE
https://www.youtube.com/watch?v=mg5Ke63v6Y4&list=UUO3ggBUMccinZ_WUlQYRxcw&index=9
https://www.youtube.com/watch?v=Oq_P_JKQuVw&list=UUO3ggBUMccinZ_WUlQYRxcw&index=15&fbclid=IwAR1yXkFz9jloSqF0xUFD6Fxohr4btGBtjsx5e2exHluX-ZvMCRntPPW32z8
https://www.youtube.com/watch?v=mg5Ke63v6Y4&list=UUO3ggBUMccinZ_WUlQYRxcw&index=14&fbclid=IwAR0Xqs_tLSJFUHNZ8JDcltX3bhdLh5iRTc5fJusPMFSl5xZKqCusGLKd58c
27.10.
KSIĄŻKA DAWNIEJ:
https://www.youtube.com/watch?v=DVW-JE4_ujU
KSIĄŻKA DZIŚ:
https://www.youtube.com/watch?v=DVW-JE4_ujU
Wakacje zbliżają się wielkimi krokami ;)
ale warto posłuchać kilku ciekawych utworów:
https://www.youtube.com/watch?v=iULqMEwetk0&fbclid=IwAR2dQdP7u-EDyo4N0KGCi4M0VkX1lFWUYzCIeRV2sKsUJZW6lCHPzj4Faps
https://www.youtube.com/watch?v=QiBCVOMCVvM&t=90s&fbclid=IwAR2Tpp8nU_lxLkAEE9JTNZJomJCc-5duBWSzitYHpCzPCbYcLGjFXdcpQvU
https://www.youtube.com/watch?v=4wT_9oaoypg&t=58s&fbclid=IwAR3B76gG3GiW65hs8S_R_ZiiSPIoDNc38Vr_SGz6slxEsp_8uyIeZeSvz68
https://www.youtube.com/watch?v=TzN_2UPPQCQ&t=107s&fbclid=IwAR0Jw6dG4t3zV9qbVEFwa5B1u2c8wc6Pb85zcA0kItEMaVfWwpAwR4IKCVM
Zajrzyjmy do Teatru Wielkiego
Zapraszam na wirtualny spacer
po Teatrze Wielkim
oraz po wystawach w Galerii Opera
https://teatrwielki.pl/wirtualnyspacer/?_ga=2.248326016.644938075.1591354651-1004723821.1591354651#
https://teatrwielki.pl/dzialalnosc/galeria-opera/wystawy-201920/spacery-3d/
Czy lubicie podróże? Znacie Nelę?
To "mała reporterka", która już w wieku 5 lat zaczęła podróżować
po świecie i nagrywać swoje reportaże.
W linku poniżej znajdziecie filmy z tych wypraw.
Na ich podstawie zostały napisane rónież książki pt. "Nela mała reporterka"
https://vod.tvp.pl/website/nela-mala-reporterka,13364434
To już ostatni dzień Tygodnia Bibliotek
Tym razem zamieszczam coś dla najmłodszych:
SŁUCHOWISKA
"Słonik się nudzi to pierwsze z cyklu słuchowisk zrealizowane przez Fundację Artystyczną Młyn.
Cztery krótkie historie, powstałe z potrzeby chwili, opisują przeżycia dzieci, które z powodu koronawirusa zostały w domach.
Słuchowiska będą udostępniane bezpłatnie na stronie Teatru MŁYN w każdy poniedziałek maja, począwszy od 4.05."
http://mlyn.org/portfolio/slonik-sie-nudzi/
http://mlyn.org/portfolio/slonik-w-kuchni/
Propozycje wartościowego spędzenia czasu bez wychodzenia
z domu dla dzieci przygotował także Teatr Młyn,
który udostępnia słuchowisko Boluś i jeż.
http://mlyn.org/bolus-i-jez.php
http://mlyn.org/bolus-asia-i-dinozaur.php
MIŁEGO SŁUCHANIA
Reksio ma już ponad 50 lat!
To bardzo popularny bohater filmów
animowanych z bielskiego Studia Filmów Rysunkowych.
Bajka powstała w latach 70.
Mam nadzieję, że Wy, współczesne dzieci,
znacie tę sympatyczną postać
W poniższym linku możecie poznać kilka przygód pieska.
https://vod.tvp.pl/website/reksio,33898882
Po raz kolejny zapraszam Was
do Audycji Kulturalnych.
Moja dzisiejsza propozycja to:
#PrzejrzystyOjczysty
- cykl vlogów z Mateuszem Adamczykiem –
popularyzatorem wiedzy o języku polskim i vlogerem.
Co tydzień ukazuje się nowy odcinek dotyczący językowego savoir-vivre' u.
Dotychczas ukazały się dwa odcinki. Zachęcam do obejrzenia:
https://audycjekulturalne.pl/przejrzysty-ojczysty-odcinek1/
https://audycjekulturalne.pl/przejrzysty-ojczysty-odcinek2/
Przenieśmy się w świat baśni!
To jeden z najbardziej ulubionych gatunków literackich, po który, bez względu na wiek, lubimy sięgać.
Podobają nam się waleczni rycerze, dobre wróżki, piękne księżniczki,
magiczne przygody, ale też złe czarownice
Kibicujemy dobru w walce ze złem
Całe życie pamiętamy utwory Andersena, braci Grimm, Charles Perrault.
Tym razem możecie obejrzeć widowiska przygotowane dla dzieci
przez instruktorów Miejskiego Domu Kultury w Łańcucie:
https://www.youtube.com/watch?v=ParSDqgm2fE
https://www.youtube.com/watch?v=r_2VJKlCNNw
https://www.youtube.com/watch?v=1wvvSSSk_Dk
Te utwory na pewno znacie
Po 23 latach Literacka Nagroda Nobla znów trafiła do Polski !
Uhonorowano dzieło Olgi Tokarczuk!!!
Nagroda została przyznana za 2018 r.
Pisarka jest piątą polską laureatką. Wcześniej tę najważniejszą dla pisarzy i poetów nagrodę otrzymali: Henryk Sienkiewicz (1905), Władysław Stanisław Reymont (1924), Czesław Miłosz (1980) i Wisława Szymborska (1996)
W ramach Tygodnia Bibliotek chciałbym, abyście zapoznali się z życiem i twórczością tej znakomitej pisarki.
https://culture.pl/pl/tworca/olga-tokarczuk
Tydzień Bibliotek czas zacząć!
Zabieram Was dziś w podróż do Żelazowej Woli!!!
Do domu urodzenia Fryderyka Chopina
"AUDYCJE KULTURALNE" prowadzą cykl audiooprowadzań - tym razem spacer po wyjątkowym dworku.
Opowiada Andrzej Fortuna. W materiale wykorzystano utwory MISTRZA
https://audycjekulturalne.pl/dom-urodzenia-fryderyka-chopina/?fbclid=IwAR1WaV_-0HnN8omVh_19Rv_FuUc5baaQhGrxT1mM9v97X2_8oAQQLb9nZOE
JUŻ JUTRO XVII OGÓLNOPOLSKI TYDZIEŃ BIBLIOTEK
OD JUTRA PRZEZ CAŁY TYDZIEŃ
BĘDĘ ZAMIESZCZAĆ
RÓŻNE CIEKAWOSTKI KULTURALNE, CZYTELNICZE,
KTÓRE WARTO POZNAĆ
ZAGLĄDAJCIE CODZIENNIE
KAŻDY ZNAJDZIE COŚ DLA SIEBIE.
Od 4.05.2020 r. mają być otwarte niektóre instytucje kultury, ale warto skorzystać
z propozycji wirtualnego zwiedzania muzeów.
Godne polecenia jest Muzeum Powstania Warszawskiego.
Pracownicy przygotowali kilka odcinków dotyczących wystaw.
Wystarczy kliknąć w poniższy link:
https://www.1944.pl/
Wybieramy Wirtualne zwiedzanie. Następnie otworzy się youtube.
Poszczególne odcinki są ponumerowane za pomocą #.
Druga propozycja - równie ciekawa :)
Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku.
Tu znajdziecie rozmowy z ekspertami, wirtualny spacer po ECS. Polecam filmy dotyczące wystaw stałych.
https://www.ecs.gda.pl/ecsonline
Trzecia propozycja:
Muzeum II Wojny Światowej:
https://www.facebook.com/Muzeum.II.Wojny.Swiatowej/?epa=SEARCH_BOX
Codzinnie pojawiają się tu ciekawe informacje dotyczące rocznic, wystaw, a także wykłady.
#zostańwdomu i w ramach akcji #M2WSwirtualnie poznaj #WystawyCzasoweM2WS.
Miłego zwiedzania :)
Jak wytłumaczyć dziecku obecną sytuację?
Tym zajęła się Zofia Stanecka w opowiadaniu "Misiek Zdzisiek i głupi wirus" - link poniżej :)
https://basia.com.pl/_files/Files/MZ/_i/MZ_i_glupi_wirus_lite.pdf?fbclid=IwAR0k2EUSmYKH-HjWY0OM7uk89PiZOuyutbDtb1vfkuoEn1q1p-SGJvfpJ0E
Miśka Zdziśka i Basię już znamy. To bohaterowie książek, które ostatnio Wam polecałam :)
OGLĄDAJ GDZIE CHCESZ I KIEDY CHCESZ!
"Wpuść operę i balet do domu"
#zostanwdomu! Oglądaj za darmo ! Wystarczy kliknąć w poniższy link i postępować według wskazówek:
JUŻ JUTRO 25.04. "ŚPIĄCA KRÓLEWNA"
https://www.facebook.com/events/3045286602203838/?event_time_id=3045286612203837
23 kwietnia
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich obchodzimy corocznie 23 kwietnia. Święto ustanowione w 1995 roku przez UNESCO ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.
Z tej okazji zaprezentuję Wam książki warte polecenia:
1. Seria książek o Basi:
https://basia.com.pl/oserii.php
2. Seria książek - "Podróże Neli - małej reporterki":
https://lubimyczytac.pl/cykl/13794/nela-mala-reporterka
3. Seria książek - "Elmer, słoń w kratkę", David McKee.
4. Martin Widmark, "Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai".
https://pl.wikipedia.org/wiki/Biuro_Detektywistyczne_Lassego_i_Mai
5. Justyna Bednarek, książki o przygodach skarpetek.
6. "Przygody Mikołajka" - wszystkie części.
7. Książki o bohaterach Ninjago.
8. Seria książek o Parauszku.
9. Książki z cyklu Hania Humorek.
10. "Mazurscy w podróży", Agnieszka Stelmaszyk.
11. "Magiczne drzewo" - cała seria, Andrzej Maleszka.
12. Książki o Reksiu (np. "Wielka księga przygód Reksia")
W poniższym linku znajdziecie możliwość wydrukowania dla siebie zakładek do książek:
https://www.ekokalendarz.pl/kategoria/swieta/swiatowy-dzien-ksiazki/
Możecie również skorzystać z poniższego linku:
http://lustrobiblioteki.pl/2020/04/swiatowy-dzien-ksiazki-i-praw-autorskich-2020/
Moi Drodzy,
rozpoczęła się przerwa świąteczna. W tym wolnym czasie od nauki chcę Wam podesłać tytuły ciekawych gier planszowych :) Niektóre z nich testowałam z Wami na moich zajęciach :)
1. „Dzieci z Carcassonne”
https://www.dzieciprzyplanszy.pl/dzieci-z-carcassonne-i-nasze-mile-zaskoczenie/
2. "Colorfox, czyli karciane zapałki!"
https://www.youtube.com/watch?v=ixR9U8uRk60
3. "Śpiące królewny"
http://www.dzieciprzyplanszy.pl/spiace-krolewny/
4. "Wsiąść do pociągu: Pierwsza podróż"
https://www.youtube.com/watch?v=cY8XTCoupMM
5. "Queendomino"
https://www.rebel.pl/product.php/1,606/110643/Queendomino.html
6. "Zgadnij kto to?"
https://www.youtube.com/watch?v=Tqr3f4t_c3E
7. "Scrabble"
Kolejność przypadkowa :)
Granie w planszówki to fajna zabawa !! Gry uczą nas współpracy, rozwijają wyobrażnię, wspomagają nasz rozwój. Wspólne rozmowy i żarty sprawiają nam wiele przyjemności.
Możecie zajrzeć też na strony (są tu recenzje ciekawych gier):
https://www.dzieciprzyplanszy.pl
https://www.youtube.com/user/uWookiego/videos
http://www.zabawkowicz.pl/search.aspx?q=gry%20planszowe
Jeśli znacie jakąś ciekawą grę, podeślijcie na mój adres email. Chętnię zagram w coś nowego ;)
Dobrych, spokojnych Świąt Wielkanocnych :)
Drodzy Uczniowie,
w zasobach Internetu oprócz e-podręczników można też znaleźć potrzebne lektury. Zamiast tradycyjnej wersji papierowej znacząca część klasyki literatury polskiej i powszechnej ma swoją wersję elektroniczną. Polecam korzystanie z bibliotek wirtualnych, audiobooków czy ebooków. Nieodpłatnie można korzystać ze stron Cyfrowej Biblioteki Narodowej Polona:
Po wejściu na stronę Polony należy w wyszukiwarce wpisać tytuł lub imię i nazwisko autora.
Podobną możliwość daje witryna:
Życzę przyjemnej lektury :)
kontakt
email: a.burkiewicz@op.pl