• CZYTASZ KSIĄŻKI?

• Czytasz książki?

Jeśli tak – to świetnie!

Jeśli nie – koniecznie przeczytaj poniższy tekst, a zmienisz zdanie.

Czytanie książek to nie tylko rozrywka, to przede wszystkim rozwój i możliwość poznania czegoś nowego. Pewnie się zastanawiasz, w jaki sposób książki rozwijają. Prawda jest taka, że regularne czytanie wpływa – między innymi – na zasób Twojego słownictwa i poprawia pracę mózgu.

W dalszej części poznasz najważniejsze powody, które zachęcą Cię do czytania. Dowiedz się, dlaczego warto czytać książki, i po prostu zacznij czytać!

• Pozwala odnieść sukces – Czytanie jest jedną z umiejętności we współczesnym świecie, która odgrywa znaczącą rolę we wszystkich fazach rozwoju człowieka. Osoby, które opanują tą umiejętność lepiej radzą sobie w życiu. Czytanie zatem, pozwala odnieść sukces nie tylko w szkole, ale także w dorosłym życiu.
          • Redukuje stres – Czytanie uspokaja i spowalnia bicie serca. Wystarczy parę minut czytania, żeby zredukować uczucie stresu aż o około 60%! Co ciekawe, czytanie książek redukuje stres.
          • Poprawia pamięć – Podczas czytania książek mamy mnóstwo rzeczy do zapamiętania – imiona bohaterów, ich charaktery, motywacje, historie, związki z innymi postaciami, miejsca, wątki fabularne, i różne inne szczegóły. Dlatego też, dzięki czytaniu nasza pamięć pozostaje w dobrej kondycji.
          • Inspiruje – Postacie fikcyjne mogą stanowić takie samo źródło inspiracji, co spotkanie z żywym człowiekiem. Inspirować może wszystko – aktywności, którym się oddają, miejsca, które odwiedzają, decyzje, które podejmują, itd.
          • Rozwija wyobraźnię – Mając przed oczami tylko literki, sami musimy wizualizować sobie to, co dzieje się w książce – nieczęsto są to nawet rzeczy, których nie możemy zobaczyć w świecie rzeczywistym! Czytanie, stymulując prawą półkulę mózgu, rozwija naszą wyobraźnię.
          • Poprawia skupienie i koncentrację – Czytanie powieści wymaga od nas skupienia uwagi przez dłuższy czas, co zdecydowanie poprawia naszą zdolność do koncentracji.
          • Poszerza słownictwo – Im więcej czytamy, tym większy mamy kontakt z różnorodnym, a nawet zupełnie nowym dla nas słownictwem. Taki kontakt samoistnie poszerza nasz własny zasób słów
          • Stymuluje mózg – Warto czytać książki, żeby utrzymać swój mózg w dobrej formie. Mole książkowe mają 2,5 razy mniejszą szansę na rozwój Alzheimera, czytanie spowalnia także starczą demencję.
          • Rozwija wrażliwość na sztukę – Ludzie czytający książki 3 razy częściej odwiedzają muzea i 2 razy częściej uczestniczą w koncertach. Również 2 razy częściej sami malują, fotografują i piszą.
          • Rozwija wrażliwość na innych ludzi – Warto czytać, żeby rozwijać własną empatię. Zaangażowanie w fikcję literacką pozwala nam na postawienie się na miejscu drugiego człowieka i zrozumienie go.
          • Poszerza wiedzę – Książki to ogromne skarbnice wiedzy o innych krajach, kulturach, historii, przyrodzie, o wszystkim, co nas interesuje.
          • Zwiększa zdolności analityczne – Rozwiązywanie zagadek wymaga analizowania wydarzeń, faktów, motywacji postaci, stawiania tez, weryfikowania założeń. Zdecydowanie rozwija to zdolność do krytycznego i analitycznego myślenia.
          • Poprawia pisanie – Im więcej czytasz dobrych pisarzy, tym lepiej możesz rozwijać własny styl. Nie wspominając o tym, że częsty kontakt z tekstem pisanym uczy poprawności gramatycznej czy ortograficznej.
          • Pomaga zasnąć – Stworzenie wieczornego rytuału z książką daje naszemu ciału sygnał, że pora się zrelaksować i przygotować do snu.
          • Kształtuje osobowość – Czytanie pozwala nam postawić się w różnych sytuacjach, w których na co dzień do tej pory się nie znaleźliśmy. Otwiera nas na nowe doświadczenia i rozszerza horyzonty, kształtując nas samych.