PROCEDURY ZWOLNIEŃ Z WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
Procedura zwolnienia ucznia z zajęć wychowania fizycznego:
Podstawa prawna: Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 30 kwietnia 2007r. w sprawie warunków i sposobu oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów i słuchaczy oraz przeprowadzania sprawdzianów i egzaminów w szkołach publicznych (Dz. U. z 2007r. Nr 83, poz. 562 z późn. zm.).
- Dyrektor szkoły zwalnia ucznia z zajęć wychowania fizycznego na podstawie opinii o ograniczonych możliwościach uczestniczenia ucznia w tych zajęciach, wydanej przez lekarza, na czas określony w tej opinii.
- O zwolnienie ucznia z zajęć wychowania fizycznego występują rodzice/prawni opiekunowie a w przypadku ucznia pełnoletniego sam uczeń.
- Pisemne podanie o zwolnienie z zajęć wychowania fizycznego wraz z załączoną do niego opinią lekarską składa rodzic/prawny opiekun lub pełnoletni uczeń do dyrektora szkoły za pośrednictwem nauczyciela wychowania fizycznego.
- Podanie należy złożyć niezwłocznie po uzyskaniu opinii od lekarza.
Prosba_o_zwolnienie_z_WF(1).pdf
- Dyrektor szkoły wydaje decyzję o zwolnieniu ucznia z zajęć wychowania fizycznego.
- O decyzji dyrektora zostaje poinformowany rodzic/prawny opiekun lub pełnoletni uczeń, nauczyciel wychowania fizycznego oraz wychowawca.
- W przypadku decyzji odmownej rodzice/prawni opiekunowie lub pełnoletni uczeń mogą odwołać się za pośrednictwem dyrektora szkoły do Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty w terminie 7 dni.
- Uczeń zwolniony z zajęć wychowania fizycznego ma obowiązek być obecny na tych zajęciach.
- W szczególnych przypadkach, gdy zajęcia te są umieszczone w planie lekcji na pierwszej lub ostatniej godzinie, uczeń może być na nich nieobecny tylko wówczas, gdy rodzice/prawni opiekunowie lub pełnoletni uczeń złożą dyrektorowi szkoły pisemne oświadczenie o odpowiedzialności za ucznia w tym czasie .
- Uczniowi zwolnionemu z obowiązku przebywania na zajęciach wychowania fizycznego wychowawca zaznacza w dzienniku lekcyjnym nieobecności usprawiedliwione.
- Jeżeli uczeń został zwolniony z zajęć wychowania fizycznego w trakcie roku szkolnego, a jego nieobecności na zajęciach wychowania fizycznego nie przekroczyły połowy wymaganego czasu i są podstawy do wystawienia oceny, to uczeń podlega klasyfikacji z wychowania fizycznego.
- Jeżeli okres zwolnienia ucznia z zajęć wychowania fizycznego uniemożliwia ustalenie śródrocznej lub rocznej oceny klasyfikacyjnej, w dokumentacji przebiegu nauczania zamiast oceny klasyfikacyjnej wpisuje się "zwolniony" lub "zwolniona".
- Zawarte w opinii lekarskiej ewentualne ograniczenia, skutkujące zwolnieniem ucznia z wykonywania wybranej grupy ćwiczeń, nie są podstawą do zwolnienia ucznia z zajęć wychowania fizycznego. Taką opinię rodzic/prawny opiekun lub pełnoletni uczeń składa nauczycielowi wychowania fizycznego, który zobowiązany jest uwzględnić zalecenia lekarza w pracy z uczniem.
- O niniejszej procedurze:
- informuje/zapoznaje wychowawca klasy:
- uczniów na pierwszej godzinie wychowawczej w danym roku szkolnym,
- rodziców/prawnych opiekunów na pierwszym w danym roku szkolnym zebraniu z rodzicami.
- przypominają nauczyciele wychowania fizycznego na pierwszych w danym roku szkolnym zajęciach z uczniami